اطلاعات ذیل به سوالات رایجی که در رابطه با ارتودنسی (مرتب نمودن دندان و رفع نا هنجاری های فکی ) وجود دارند پاسخ می دهند.

 

ارتودنسی در چه سنی باید آغاز شود؟

ارتودنسی در هر سنی قابل انجام است البته بهترین زمان برای درمان های ارتودنسی 8-15 سالگی است.
در این سنین ارتودنتیست می تواند از وقوع بسیاری از مشکلات دندانی –فکی پیشگیری کند. به مجموعه چنین اقداماتی ((ارتودنسی پیشگیرانه )) می گویند. فک ها تا حدود10-تا12 سالگی به طور فعال به رشد خود ادامه می دهد و این امر مزیتی برای هدایت رشد انها و مداخله درمانی در صورت انحراف از مسیر نرمال رشد است.

 

در صورت تاخیر در درمان چه اتفاقی می افتد ؟

انجام درمان ارتودنسی در سنین پایین با درد و ناراحتی کمتری همراه است و نیز طول دوره زمانی مورد نیاز برای درمان کوتاهتر خواهد بود همچنین پس از سنین نوجوانی، انجام هدایت رشد فکها تقریبا" غیر ممکن است و فرصت درمان های ارتوپدیک از دست رفته است. با این وجود ((سن )) یک عامل محدود کننده زمان درمان ارتودنسی نیست و در هر سنی می توان خدمات درمانی مناسب به بیماران ارایه نمود.

 

درمان ارتودنسی چه قدر به طول می انجامد ؟

طول درمان ارتودنسی برای افراد مختلف متفاوت است بنابراین ارایۀ زمانی دقیق برای انجام درمان امری غیر ممکن است با این حال، به طور میانگین درمانهای هدایت رشد ارتوپدیک بین 1-5/1 سال و درمان های ارتودنسی ثابت بین 5/2 -5/1 سال به طول می انجامد، به طور کلی دوره مورد نیاز به سن بیمار، میزان ناهنجاری  فکی – دندانی و فاکتور های فیزیولوژیک شخصی بستگی دارد.

 

درمانهای ارتودنسی چگونه به رفع مشکل سیستم دندانی فکی کمک می کند ؟

فکها در یک فرد در حال رشد با اعمال نیروهای مشخص در مسیر رشد خود قابل هدایت اند.
یک فک کوچک را ، با اعمال نیرو از طریق روشهای ارتودنتیک، می توان تشویق به رشد بیشتر نمود. همچنین در صورت بزرگ بودن فک ، با روشهای مشابهی می توان رشد آنرا محدود کرد. همچنین در صورت کم عرض بودن فکین، میتوان عرض آنها را افزایش داد و شرایط عادی را برای رویش دندانها فراهم نمود. در رابطه با دندانها، با استفاده از دستگاه های ارتودنسی ثابت یا متحرک (بسته به نیاز ) می توان نظم و ترتیب و زیبایی را به مجموعۀ آنها بازگرداند.

 

آیا ارتودنسی ( درد) دارد؟ آیا دهان (زخم ) می شود؟

در روزهای ابتدایی قرار گرفتن براکتها روی دندان ها (براکت ها ابزارهای کوچکی هستند که روی دندان چسبانده می شوند ) مخاط دهان زخم می شود و کمی درد و ناراحتی قابل انتظار است . درد و ناراحتی گزارش شده تا حد زیادی به (تفسیر درد ) در اشخاص مختلف بستگی دارد بسیاری از افراد ناراحتی  غیر قابل تحمل گزارش نمی کنند و با روشهای تسکینی مانند دهان شویه های مختلف با استفاده از موم ها این دوره را سپری می کنند بعد از حدود 2 هفته مخاط دهان به حضور براکتها روی دندانها خو میگیرند و بییمار تقریباً هیچ درد و ناراحتی نخواهد داشت موضوع دیگر در رابطه با درد در خود دندانها است .  فاکتورهایی که در بعد سلولی و مولکولی سبب حرکت دندانی می شود با فاکتورهای ایجاد کننده درد در بدن یکسانند بنابراین در چند روز ابتدایی پس از هر بار فعال سازی دستگاه درد مختصری وجود خواهد داشت که در صورت نیاز به خوبی با مسکن های خفیف قابل تسکین است . ارتودنتیست شما روش هایی را برای به حداقل رساندن این موارد به شما پیشنهاد خواهد کرد که با رعایت انها تقریباً هیچ مشکل عمده ای در طول درمان خود نخواهید داشت.

 

آیا به فعالیهای ورزشی میتوان ادامه داد ؟

درمان ارتودنسی هیچ تداخلی با فعالیتهای روزمره ندارد با این حال انجام برخی ورزشها (که دارای برخورد فیزیکی قابل توجه هستند ) در دوره درمان ارتودنسی باید با ملاحظات خاصی انجام شود. ارتودنتیست در مواردی ممکن است ( mouth guard ) را به بیماران توصیه کند. با این حال از انجام ورزشها یی مانند کشتی، کاراته و دیگر ورزش های رزمی بهتر است خودداری شود.

 

آیا ارتودنسی مشکلی در تکلم ایجاد می کند ؟        

بیشتر ابزارهای  ارتودنسی تداخلی با تکلم بیماران ایجاد نمی کنند با این حال در مواردی لازم است از پلاک های متحرک یا ثابت در فک بالا استفاده شود که برای چند روز ممکن است سبب ایجاد مشکلات در سخن گفتن شوند. هر چند در قریب به تمام موارد ، این مشکلاتی پس از چند روز با آداپتاسیون زبان برطرف می شوند.

 

آیا محدودیتی درغذا خوردن ایجاد می شود ؟

در چند روز ابتدایی شروع درمان ارتودنسی ، به دلیل عدم تطابق سیستم دهان و دندان با ابزارهای ارتودنسی خوردن غذا تا حدی مشکل می شود در این دوره کوتاه چند روزه استفاده از غذاهای نرم تر تا حد زیادی کمک کننده است . بطور کلی در طول درمان ارتودنسی  بیماران باید از خوردن غذاهای سفت ( آجیل های سفت جویدن آبنبات و مشابه آنها ) پرهیز کنند، یا با ملاحظات خاصی از آنها استفاده نمایند .ارتودنتیست ملاحظات لازم را به شما اطلاع خواهد داد و مشکل عمده ای در این زمینه نخواهید داشت .

 

آیابراکتها ممکن است خارج شوند؟

در بضی موارد، مانند خوردن غذاهای سفت و یا ضربه  خوردن به ناحیه دهان ممکن است براکت های چسبانده شده روی دندان ها جدا شوند برای اجتناب از چنین مواردی راهنمایی های لازم توسط ارتودنتیست به شما یاریگر خواهد بود .

 

آیا ارتودنسی برای دندانها ضرر دارد ؟

این سوال رایج است جواب به آن می تواند مثبت یا منفی باشد وجود براکت ها روی دندان احتیاج به ملاحظات خاصی جهت رعایت بهداشت دهان دارد افراد طالب درمان ارتودنسی، معمولاً افرادی هستند که به سلامتی خود بیش از میانگین جامعه اهمیت می دهند و با اجراء روشهای رعایت بهداشت آموزش داده شده، به خوبی از پس رعایت بهداشت برمی آیند آیا داشتن دندانهایی مرتب و زیبا و لبخندی جذاب و اندکی تلاش بیشتر برای حفظ سلامت دهان و دندان نمی ارزد؟!

 

کریستال کارکت

کریستال کارکت در تقسیم بندی درمان های ارتودنسی جزو روش درمانی متحرک می باشد. این روش با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM انجام می شود. تکنولوژیCAD/CAM سالیانی است که در خدمت انسانها جهت تولید تقریبا تمام وسایل مورد استفاده می باشد. کریستال کارکت با آنکه یک روش درمانی متحرک می باشد مانند روش ثابت جهت درمان افرادی بکار می رود که سن رشد در آنها پایان پذیرفته و تمامی دندان های دایمی در دهان رویش پیدا نموده است و در ضمن نیاز به جراحی جهت تصحیح رابطه فکها را ندارند.

 

Crystal Correctچیست؟

کریستال کارکت مجموعه یک سری پلاک های غیر قابل رویت (شفاف) می باشد که بطور اختصاصی جهت فرد متقاضی درمان ارتودنسی ساخته می شود . می تواند دندان ها را به تدریج به محل از پیش تعیین شده هدایت می نماید. با توجه به تعریف فوق برای هر فردی بسته به وضعیت دندانی موجود یک سری پلاک ساخته خواهد شد که تعداد آن برای هر فرد مختص همان فرد می باشد.

 

فرایند ساخت را می توان به مراحلی تقسیم بندی نمود که شامل:

مرحله کلینیکی:

بعد از مراجعه به دندانپزشک و معاینات اولیه ، دندانپزشک با توجه به یافته های کلینیکی و لابراتواری که شامل فتوگرافی و رادیوگرافی می باشد، یک قالب دقیق از دهان فرد متقاضی درمان ارتودنسی تهیه می نماید و با فرم مخصوص که طرح درمان را در آن قید نموده به لابراتوار کریستال کارکت ارسال می نماید.

 

مراحل لابراتواری

در لابراتوار بعد از ریختن قالب ، قالب با اسکنر سه بعدی تبدیل به یک فایل کامپیوتری می گردد. با توجه به اطلاعات ارسالی رادیوگرافی، فتوگرافی و فرم طرح درمان که توسط دندانپزشک به لابراتوار ارسال شده، از مدل سه بعدی استفاده شده و دندان ها را بصورت مجازی ردیف می شود و فایل مربوطه با پست اکترونی به دندانپزشک مربوطه ارسال می گردد. دندانپزشک می تواند ضمن بررسی از چگونگی طرح درمان و درست بودن آن ، طرح اجرایی مجازی را به شخص متقاضی نشان داده و با توجه به نظر نهایی ایشان درمان را شروع کند.

 

سپس یک سری مدل مجازی تهیه می شود. این مدل طی فرآیندی به کمک پرینتر های سه بعدی تبدیل به مدل واقعی می شود. همانطور متوجه شدید برای یک فرد بطور اختصاصی تعدادی مدل تهیه می شود که بعنوان مثال یک دندان در این مدل ها بتدریج تغییر محل داده تا به محل مناسب از پیش تعیین شده برسد. در هر شماره یا مرحله دندان حدود 0.25 تا 0.29 میلیمتر تغییر محل می دهد تا وضعیت مناسب پیدا نمایید.

 

روی هر مدل به کمک سیستم های فرم دهنده مواد یک صفحه شفاف پرس می شود سپس این صفحات پرس شده و فرم داده شده که فرم مدل خود را گرفته اند از روی مدل جدا می شود. لبه های کار و یا در واقع پلاک شفاف، پرداخت می شود تا از ایجاد خراش و یا ناراحتی برای فرد جلوگیری شود. هر یک از پلاک ها در یک کیسه پلاستیکی جدا که شماره پلاک، نام شخص و نام دندانپزشک نوشته شده قرار می گیرد. تمام پلاک ها با فرم های دستور کار برای دندانپزشک و بیمار به دندانپزشک ارسال می گردد.

 

مرحله دوم کلینیکی:

دندانپزشک ضمن تحویل پلاک ها به بیمار باید نحوی اجرای درمان را در طی مدتی که بیمار از پلاک ها استفاده می کند با توجه به دستور کار و طرح درمان، کنترل نماید.

مزایای استفاده از روش کریستال کارکت

1- راحتی استفاده از این سیستم:

فرد به راحتی بدون هیچ مشکلی از این سیستم استفاده خواهد کرد یکی از مشکلاتی که در سیستم های متحرک هست حجیم بودن ماده ای می باشد که در ساخت پلاک متحرک استفاده می شود که در این سیستم چنین مشکلی وجود ندارد و در مقایسه با سیستم ثابت نیز چون در سیستم ثابت وجود براکت . سیم برای بیمار آزار دهنده می باشد قابل تحمل برای بیمار نمی باشد که در اینجا نیز سیستم کریستال کارکت چنین مشکلی را ندارد. بدلیل اینکه ما از برامت یا سیم استفاده نمی کنیم و پلاک کاملا شفاف می باشد و فقطسطوح دندان را پوشش می دهد و ضخامت آن 0.8 میلیمتر است. همچنین در هنگامیکه از براکت استفاده می شود خود براکت ها آزار دهنده و ایجاد زخم در مخاط و بافت دهان می نماید و گاهی سیم از محل خودش خارج میشود و مانند سوزن از داخل دهان وارد گونه بیمار می شود .

 

2- قابل دید نبودن (غیرقابل رویت بودن)

در روش کریستال کارکت از ورقه های پلاستیکی شفافی استفاده میشود که بعد از ساخته شدن قابل رویت نمی باشد. لذا برای تمام افرادی که از نظر موقعیت شغلی مشتاق به استفاده از براکت و سیم نیستند ولی تمایل به ردیف نمودن دندان ها را دارند بسیار سیستم خوبی خواهد بود. این موقعیت های شغلی شامل کسانی می باشد که باید در سمینار ها یا جلسات کاری صحبت نمایند. یا افرادی که به دلایلی تمایل ندارند که اطرافیانشان از درمان ارتودنسی آنها اطلاع نداشته باشند در نتیجه به دلیل غیرقابل رویت رضایت کامل از این روش دارند. حتی جوانان نیز بدلیل مشکلات براکت و سیم تمایل زیادی جهت استفاده از این متد درمانی را خواهند داشت. تقریبا تمام افرادی که به دندانپزشک جهت درمان ارتودنسی مراجعه می کنند اطلاع دارند که اگر هم از براکت های سرامیکی استفاده شود باز هم در دهان دیده می شود و عوارض آن وجود دارد.

 

3- عدم ایجاد پوسیدگی برداشت کلسیم ار بافت سخت دندانی

اگرچه نمی توان پوسیدگی دندانی را به عوارض جانبی استفاده از براکت نسبت داد ولی همچنان استفاده از براکت جهت درمان بیماران ارتودنسی بدلیل مشکلات موجود در رعایت بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد پوسیدگی خواهد شد و کمترین عوارض آن تغییر رنگ دندان ها می باشد. یکی از مهمترین دلایلی که افراد تمایل خیلی فراوانی به انجام درمان با کمک این روش درمانی دارند عدم ایجاد پوسیدگی می باشد. در این متد بیمار در هنگام غذا خوردن امکان این را دارد که پلاک را از دهان خارج نموده و بعد از صرف غذا می تواند براحتی مجددا استفاده نماید که البته لازم به ذکر است که بعد از خوردن غذا رعایت بهداشت دهان لازم می باشد.  معمولا  هنگامیکه برای ردیف نمودن دندانهای بیمار از روش براکت و سیم اسفاده می نمایند در پایان درمان حداقل 4 تا 6 دندان پوسیده خواهد شد که بعضا حتی دندان قابل درست کردن نمی باشد و منجر به کشیدن دندان یا دندان ها و در نهایت جایگزینی آن با ایمپلنت می شود که باعث ایجاد تحمیل هزینه به بیمار خواهد شد و در ضمن دیگر بیمار دندان خود را یا از دست داده و یا شروعی برای از دست دادن می

باشد. هیچکدام از این مشکلات در استفاده از روش وجود ندارد.

 

حال ببینیم که بطور کل علت ایجاد پوسیدگی چه می باشد؟

در موقعیکه بیمار از براکت و سیم جهت درمان ارتودنسی استفاده می نماید و بدلیل ثابت بودن در دهان باعث تجمع مواد غذایی که توسط بیمار مورد استفاده قرار می گیرد می شود و در نتیجه منجر به ایجاد پلاک میکربی که شروع کننده پوسیدگی می باشد می شود. در اینگونه موارد بیمار قادر به رعایت کامل بهداشت دهان نخواهد بود لذا دندان ها دچار پوسیدگی خواهند شد. در زمانیکه پلاک تشکیل شد باکتری های موجود در پلاک از مواد غذایی باقیمانده در اطراف براکت ها استفاده می نماید و مواد زاییدی دفع می نماید که اسیدی می باشد که باعث برداشته شدن کلسیم از دندان می شود که در ضمن ایجاد تغییر رنگ و لکه های سفید ، دندان را مستعد به پوسیدگی می نماید.

 

-4عدم ایجاد تغییر رنگ دندان ها

به دلایلی که در بالا به آن اشاره شد و به دلیل اینکه در روش براکت و سیم طول مدت درمان حدود 2 سال یا بیشتر می باشد دندان ها دچار تغییر رنگ خواهند شد. اگر چه دندانها ردیف شده اند ولی به دلیل تغییر رنگ دندان های قدامی که زیبایی بیمار می باشد بیمار احساس ناراحتی شدید می نماید و همچنین منجر به صرف هزینه بالایی برای تصحیح این مشکل که همان ونیر می باشد، می شود.

 

-5کوتاه بودن طول مدت درمان

طول مدت درمان در این روش بسیار کوتاه می باشد. به عنوان مثال چنانچه درمان با براکت 1.5 سال طول بکشد در این روش (کریستال کارکت ) بین 7 تا 8 ماه خواهد بود. در روش براکت تقریبا اکثر موارد بیمار از درمان خسته شده و با هر شرایطی حتی اگر درمان تمام نشده باشد در خواست خاتمه کار را از دندانپزشک دارد. در این سیستم بطور کل ما چنین مشکلی را نداریم.

 

6- نداشتن درد

در سیستم براکت، اولین سیمی که استفاده می شود سیم های 014 و 012  می باشد که در هر دو صورت به دلیل اینکه نیروی وارده قابل کنترل نیست فرد دچار درد شدید می شود. ولی در روش کریستال کارکت نیروی وارده کنترل شده می باشد فقط در هر مرحله به اندازه 0.25 تا 0.29 میلیمتر نیرو وارد می شود لذا بیمار اصلا دردی احساس نمی کند. در نتیجه عوارض جانبی که در براکت به دلیل همین نیروها که ذکر شد امکان تحلیل نوک ریشه وجود دارد ولی در کریستال کارکت تحلیل ریشه دیده نمی شود.

 

-7سهولت کار دندانپزشک

در چه مواردی می توان از این روش استفاده نمود؟

به کمک این روش تقریبا 80% از ناهماهنگی های دندانی قابل درمان می باشد. از جمله این ناهماهنگی می توان به کلاس 1، 2 و 3 اشاره کرد که در شکل بطور واضح قابل رویت می باشد. برای اطلاعات بیشتر باید از دندانپزشک خود توشیحات بیشتر را بخواهید.

 

کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به مرکز طراحی لبخند جردن تعلق دارد

طراحی وب سایت و پشتیبانی : آنلاین سلامت دات کام
dr.h.khazraie@gmail.com ,