خیلی اوقات افرادی را می بینیم که ظاهر بسیار زیبا و شیکی دارند اما وقتی به ما نزدیک می شوند و شروع به صحبت می کنند با دیدن دندان های شان کاملا نظرمان عوض می شود! دندان های زرد و بدشکل سن را بالا می برد و حالت بیمارگونه به چهره می بخشد. درحالی که دندان های سفید، مرتب و درخشان می توانند نگاه هرکسی را به خود خیره و زیبایی چهره را دو چندان کنند! در این مقاله با راه های سفید کردن دندان آشنا می شوید.

 

اصلا چرا دندانم بدرنگ است؟!

تغییر رنگ دندان می تواند به مرور زمان در اثر مصرف سیگار، مواد غذایی نظیر قهوه، چای، نوشابه های رنگی، میوه های حاوی کاروتن (مثل هویج)، مواد آهن دار یا در اثر زیادی فلوراید آب مصرفی یا در اثر بیماری هایی مثل یرقان (زردی یا هپاتیت) یا مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین در دوران رشد دندانی (قبل از ۸ سالگی، درواقع تتراسایکلین با کلسیم موجود در سطح دندان ترکیب شده و تغییر رنگ ایجاد می کند) یا تغییر رنگ در اثر ماده پر شده تاج یا ریشه دندان یا تغییر رنگ در اثر ضربه به دندان به علت خونریزی داخل پالپ دندان ایجاد شود. استفاده بیش از حد از دهانشویه های حاوی کلرهگزیدین، داروهای آنتی هیستامین و آنتی سایکوتیک و داروهای کنترل کننده فشار خون بالا نیز در تغییر رنگ دندان ها موثر است.

 

بلیچینگ، کامپوزیت یا لامینیت؛ بهترین روش برای سفید کردن دندان کدام است؟!

خودتان در منزل بلیچینگ کنید!

کم صدمه ترین روش درمانی بدرنگی، بلیچینگ است زیرا به مینای دندان آسیب نمی رساند. در روش بلیچینگ در منزل، دندانپزشک از فک بیمار قالب گیری کرده و نایت گارد می سازد. سپس بیمار در منزل مواد بلیچینگ را داخل نایت گارد ریخته و برحسب غلظت ماده، روزانه بین یک تا ۶ساعت داخل دهان قرار می دهد. زمان سفید شدن برای هر فک بین یک تا ۲ هفته است. گاهی اوقات، به خصوص در موارد بدرنگی ناشی از مصرف تتراسایکلین، این زمان ممکن است به ۶ ماه افزایش یابد. بعضی مواقع حین استفاده از مواد بلیچینگ ممکن است دندان های بیمار به سرما حساس شوند. در این موارد بهتر است زمان استفاده از بلیچینگ کاهش داده شود و حتی درمان به مدت یک روز متوقف شود. البته استفاده از دهانشویه ها و خمیردندان های ضد حساسیت به متوقف شدن این عارضه کمک می کند.

 

اگر صبر و حوصله ندارید ...!

در مورد بیمارانی که مایل به انجام بلیچینگ در منزل نیستند و می خواهند سریع تر به نتیجه برسند، می توان از روش بلیچینگ داخل مطب استفاده کرد. در این روش پس از تمیز کردن دندان ها، لثه توسط محافظ های مخصوص پوشانده می شود، سپس دندانپزشک با زدن ژل دی اکسید کربن روی دندان (این ژل برخلاف سایر مواد سفیدکننده اثر سوء بر دندان ندارد) لیزر به آن می تاباند. لیزر در زمان بسیار کم آن را اکسید کرده و دندان ها را سفید می کند. در این روش از ۳ نوع لیزر CO ۲، آرگون و دیود استفاده می شود که لیزر دیود از سرعت بیشتری برای سفید کردن برخوردار است.

 

یکی از دندان های تان سیاه شده؟!

در مواردی که دندان به علت وارد آمدن ضربه، پوسیدگی شدید یا معالجه عصب، سیاه می شود پس از انجام معالجه عصب صحیح ابتدا باید تمام مواد تیره و خون مرده از داخل تاج دندان تمیز شده سپس مواد سفیدکننده را داخل تاج دندان قرار داد و روی آن را پانسمان کرد. این ماده باید حدود یک تا ۲ هفته داخل تاج دندان باشد تا بتواند بدرنگی را برطرف کند. بدرنگی های خاکستری بهتر از بدرنگی های نارنجی به بلیچینگ پاسخ می دهند. گاهی اوقات هم نیاز به چند جلسه درمان خواهد بود. پس از سفید شدن تاج دندان به حد لازم، مواد سفیدکننده از داخل آن خارج شده و پس از یک هفته پانسمان، با کامپوزیت پر می شود.

 

اگر نمی خواهید دندان تراش بخورد

از دیگر روش های تغییر رنگ دندان استفاده از کامپوزیت است. کامپوزیت ها همان مواد سفیدکننده ترمیمی هستند که برای پر کردن دندان ها استفاده شده و با چسب های دندانپزشکی «باندینگ» به دندان متصل می شوند. ازجمله محسنات کامپوزیت ها، حفظ نسج سالم دندان است اما کار با کامپوزیت ها نیاز به دقت بیشتری دارد بنابراین بهتر است در این مورد به دندانپزشکان متبحر مراجعه کنید. بهتر است از دندان هایی که با کامپوزیت ترمیم شده اند برای شکستن تخمه، یخ، استخوان، ناخن و اجسام سخت استفاده نشود چون احتمال دارد ترک خورده و لب پر شوند.

 

نکته هایی که نباید فراموش کنید

این دندان ها دیگر زرد نمی شوند!

یکی دیگر از روش های زیباسازی دندان استفاده از لامینیت است. لامینیت پوسته ای نازک از جنس چینی است که سطح بیرون و لبه دندان ها را می پوشاند. لامینیت گاهی در مطب (فقط با دو بار مراجعه) و گاهی داخل لابراتوار مجهز (در کمتر از دو ساعت) ساخته و روی دندان ها تعبیه می شود. روش کار به این صورت است که ابتدا نیم تا یک میلی متر از سطح خارجی و لبه دندان تراشیده می شود، سپس از دندان ها قالب گیری شده و قالب به لابراتوار فرستاده می شود. در جلسه بعدی نیز دندانپزشک آنها را روی دندان ها می چسباند. رنگ پذیری لامینیت کمتر از کامپوزیت هاست و البته هزینه آن بیشتر از ترمیم با کامپوزیت است.

 

چراغ قوه سفیدکننده هم داریم؟!

اگر شما مرتب و به صورت صحیح و دقیق مسواک بزنید و از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید دیگر نیازی به سفید کردن دندان های خود پیدا نمی کنید. در بازار کیت های سفیدکننده ای نیز وجود دارد که همراه آن چراغ قوه ای به نام وایت لایت و تیوپ های حاوی مواد اسیدی و رنگ بر وجود دارد. ادعاهای عنوان شده برای این کیت ها هیچ کدام پایه و اساس علمی ندارند و چه بسا مضرات زیادی به لثه و دندان نیز وارد می کنند. این مواد فقط توانایی حذف رنگ های سطحی را دارند. سفید کردن دندان تکنیک های خاص خود را دارد و حتما باید توسط دندانپزشک انجام شود.

 

سفید کردن با محصولات داروخانه ای

استفاده از خمیردندان های سفیدکننده توصیه نمی شود زیرا ذرات ساینده موجود در آنها باعث ساییده شدن مینای دندان می شود. وقتی مینا ساییده می شود یا از بین می رود دیگر با هیچ چیز نمی توان آن را جبران کرد. این مشکل به خصوص در طوق دندان ها اتفاق می افتد و باعث می شود دندان حساس شود. در این صورت مجبور می شویم دندان را ترمیم کنیم. محصولات و نوارهای سفیدکننده دندان که در داروخانه ها به فروش می رسند هم معمولا اثر موقت و پیش بینی نشده ای دارند. غلظت ماده سفیدکننده این محصولات معمولا آنقدر کم است که نمی تواند ضرر جبران ناپذیری به مینا یا کل سیستم بدن وارد کند. درواقع تا به حال تحقیقات علمی این موضوع را ثابت نکرده اند. آدامس های سفیدکننده هم ممکن است تاثیرگذار باشند اما از آنجایی که غلظت ماده موثره آنها خیلی کم است، باید برای مدت خیلی طولانی مصرف شوند تا تاثیر خود را نشان دهند. از طرفی هم ممکن است بعد از مصرف طولانی مدت آنها نتیجه دلخواه به دست نیاید. پس بهتر است برای سفید کردن دندان ها در ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید تا میزان پاسخ دهی دندان به مواد سفیدکننده مشخص شود. سپس دندانپزشک براساس آن، روش مناسب را پیشنهاد می کند. این عمل اگر با روش های علمی توسط دندانپزشک انجام شود دیگر نگرانی از بابت آسیب رسیدن به مینای دندان باقی نمی ماند.

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید

تماس سریع